Чому українки, які поїхали за кордон через війну, дуже часто роблять світлини квітів. Киянка-журналістка Олена Іскоростенська, яка проживає у Німеччині, в німецькому онлайн-виданні “Амаль Франкфурт” досліджує цю тему. Мені, як психологу, що практикує, було надано можливість поділитися своїми думками щодо цього. “По-перше, ми фіксуємось на позитиві. По-друге, квіти застерігають нас від марнування життя. По-третє, квітка символізує здатність людини творити своє життя.” Все дослідження цілком можна побачити ТУТ.
В арт-терапії існує цілий напрямок, який має назву “фототерапія”. Фототерапія – це відносно новий вид психотерапії, застосування її почалося з 1970-х у США та Канаді. Це лікувально-корекційне застосування фотографії, її використання для вирішення психологічних проблем, а також розвитку та гармонізації особистості. Одним із основоположників даного методу вважається Джуді Вайзер.
Сутність процесу фототерапії полягає у виразі за допомогою фотографій внутрішніх конфліктів, потреб та переживань клієнта. В процесі створення та обговорення фотографій у людини виникають як усвідомлені, так і несвідомі потреби та переживання, що пов’язані з психологічними травмами та незавершеними ситуаціями минулого. Це є виразом травматичного досвіду та завершенням минулих ситуацій у психотерапевтичних відносинах між клієнтом та психологом.
Фототерапія працює з багатьма запитами, пов’язаними із внутрішньоособистісними конфліктами:
- стрес;
- депресія;
- прийняття себе;
- фобії;
- апатія;
- замкнутість;
- агресія;
- психотравми;
- проблеми із взаєморозумінням та ін.
Фототерапія як інструмент психотерапії має великий потенціал застосування в практиці психологів при роботі з різними завданнями: від розкриття потенціалу особистості та роботи з дитячими спогадами до боротьби з дисморфофобічними розладами та проблемами статевої ідентифікації. На мою думку, фототерапія є одним з найбільш дієвих методів не тільки для тих, хто зараз знаходиться в Україні, але й для тих українців, хто перебуває за кордоном, але думками та діями підтримує Україну у війні проти “другої армії світу”.