Наразі мені дуже цікава тема віщих снів, тому присвятила цілий пост цієї темі.
У Стародавньому Єгипті вважали, що сон – це джерело божественних одкровень, тому обраних пускали спати на освячені ложа задля отримання мудрості богів. А людей, які бачили яскраві сновидіння, взагалі вважали чи не пророками і записували їхні сни на папірус.
!!! Аврааму Лінкольну за три дні до вбивства наснився сон, в якому він був присутній на своєму похороні і бачив власне закрите тіло, про що розповів своїй дружині і кільком друзям, коли прокинувся.
Карл Юнг вів записи своїх жахливих снів про «мертву» Європу за деякий час до Першої світової війни. Ба більше, напевно, кожна людина хоч раз у житті ставала свідком того, як сни через деякий час справджувалися наяву.
Поділюся і я фактами зі свого особистого життя. Наприклад, мій чоловік бачив, як мінімум, три віщі сни, які справдилися. Вперше це сталося в Ізраїлі. Йому виразно наснилося, що хтось сторонній пробрався до нашої орендованої квартири. Він навіть прокинувся від напруги і вирішив пройтися по квартирі, перевірити чи не наяву це відбувається. Наступного дня ми дізналися від сусідів, що цієї ночі пограбували нашу квартиру у Києві.
Другого, фатального разу, чоловікові наснилося, що помер наш улюблений кіт, а муркотун дійсно мав проблеми з серцем, про що ми не знали на той момент. Згодом ми важко перенесли відхід пухнастого за п’ять місяців.
І втретє, віщим сон виявився у Німеччині. За тиждень до подій чоловіку наснилося, що він дав у користування нашу машину своїм знайомим, а її викрали. В результаті, насправді нашу машину забрав евакуатор, оскільки ми не побачили у дворі будинку попереджувальний знак про технічні роботи. Але коли наш приятель телефонував до штраф-майданчиків, то в усіх трьох компаніях відповідали, що машини немає, і нам довелося звертатися до поліції. Там швидко все з’ясували, але це нам коштувало вагону витрачених нервових клітин і декількох сотень євро.
Як не дивно, але уві сні ми продовжуємо думати про свої проблеми, досягнення, провали, а також плани на майбутнє. І, перебуваючи при цьому в несвідомому стані, ми максимально сильно сфокусовані на питаннях, що нас хвилюють. Тому цілком можливо, що й відповіді на них до нас можуть приходити в такому стані.
Мені сподобалося кілька рекомендацій для інтерпретації снів:
1. Записати цікавий сон. Потім відкласти, а через якийсь час знову переглянути запис. Можливо, з’явиться нове бачення чи сон може повторитися.
2. Зібрати лінійні асоціації.
Цей спосіб запропонував Зигмунд Фройд. Він думав, що послання несвідомого уві сні представлене нам у зашифрованому вигляді: те, що нам явлено, насправді означає щось зовсім інше, і нашим завданням є зрозуміти, що саме. Тоді, можливо, ми отримаємо якісь інсайти.
Наприклад, Вам наснився політик. З чим він у вас асоціюється? З сусідом у під’їзді, який мав кримінальне минуле. А з чим асоціюється сусід? З родичем, з яким маєте складні стосунки. Саме цей родич є насправді героєм цього сну.
3. Зібрати циркулярні асоціації.
Тож, замість лінійних асоціацій Юнг запропонував циркулярні. Графічно їх можна уявити у вигляді сонця: у центрі знаходиться те, що означає (символ), від якого відходять «промені» — усі асоціації, які нам спадають на думку.
Наприклад, які асоціації з’являються на слово “політик”. Загальні – влада, могутність, законодавство, недоторканність.
До цього Юнг запропонував додати ампліфікацію, тобто доповнити особисті асоціації загальновживаними (наприклад, політик = “лобіювання законів”, “держава”). Тоді наша індивідуальна символіка образу доповнюється культурною, розуміння розширюється.
4. Зрозуміти, про що йдеться уві сні.
Класичні теорії пропонують різні варіанти. Так Фройд розглядає сон, як виконання бажань. І справді, в деяких випадках це так, особливо в дитячих снах: дитині не дали морозиво, і вона отримує його уві сні. Спочатку в психоаналізі і деструктивні сни трактувалися так само: ми бачимо чиюсь смерть – значить, у нас є несвідоме бажання позбутися цієї людини, але ми не усвідомлюємо це бажання через цензуру нашого суперего.
А ось юнгіанський аналітик Ханс Дікманн не згоден ані з Фройдом, ані з Юнгом. Він вважає, що уві сні з нами відбувається те ж саме, що й наяву. Якщо ви настільки сором’язливі, що не можете нічого купити в супермаркеті, то й уві сні ви приходите до супермаркету і нічого не купуєте. В процесі психотерапії, стверджує Дікманн, зміни розпочинаються спочатку уві снах клієнта, а потім і в його реальному житті.
5. Прислухатися до підказок.
Ми проаналізували свій сон з різних боків. Що тепер робити з цим знанням? Як його використати?
Варіант 1.
Ми говоримо собі, що сон підтверджує те, що ми вже знаємо: “Звичайно, я так і гадав!”, “Ну так, мене завжди усі кривдять”, “Я нічого не вмію”. В такому разі в нашому житті нічого не змінилося.
Варіант 2.
Ми використовуємо сни як можливість розширювати своє сприйняття, а, отже, змінюватися. Скажімо, у реальному житті у нас погані стосунки з батьками, а уві сні ми з ними ніжно обіймаємось. Ми можемо на цьому зупинитися, а можемо продовжувати про це думати: чому в житті так, а уві сні інакше? І це скоригує нашу позицію стосовно батьків.
Ми можемо запитати себе: а чому я не втілюю свої бажання в житті? Які внутрішні перешкоди мені заважають? Таким чином, за допомогою сну ми можемо зробити свою картину світу більш об’ємною, підвищити свій когнітивний рівень.
А чи вмієте Ви трактувати свої сни? І чи сняться Вам пророчі сни? Буде цікаво, якщо поділитеся своїм досвідом.