Одним з найбільш ефективних та цікавих методів групової психотерапії є психодрама. Багато хто помилково вважає, що ця методика більш схожа на урок театральної майстерності, однак, це не зовсім вірно. Психодрама є рольовим програванням значних подій, завдяки чому створюються необхідні умови для спонтанного вираження почуттів. Термін «психодрама» утворений від двох грецьких слів psyche – душа та drama – дія.
Психодраму, як метод психотерапії, побудовано на вивченні та аналізі дій під керівництвом досвідченого психолога для вирішення найширшого спектру психологічних проблем як у дорослих, так і у дітей.
Основи психодрами було закладено Якобом Морено у 20-х роках XX століття. Від класичної психотерапії цей метод позитивно відрізняє те, що він набагато ефективніше допомагає розкритися людям, які мають труднощі в описі своїх почуттів та емоцій.
Метою психодрами є опрацювання як внутрішніх проблем індивіда, так і його відносин з соціальним середовищем (соціодрама). Цікавим є той факт, що психодрама та соціодрама від самого початку успішно використовувалися педагогами для вирішення проблем у дитячих колективах, що підтвердило безпеку та широкі можливості методики — від розвитку творчих здібностей до вирішення складних внутрішніх емоційних конфліктів.
Методи психодрами
Методи психодрами чудово поєднуються з іншими техніками та посилюють їхній ефект.
- Групова психодрама – учасники групи спільно вибирають героя (протагоніста) і тему, актуальну для всіх. Потім герой програє ситуацію із залученням інших учасників ролі як його самого, і важливих людей з його референтного оточення. Після відігравання ситуації учасники дають емоційні відгуки, діляться своїми враженнями та відкриттями. Важливо, що це процес не є оцінкою дій учасників, а дозволяє їм розкрити свої власні почуття.
- Індивідуальна психодрама – або, як її ще називають, “монодрама” – це різновид індивідуальної психотерапії. Цей прийом використовується також в інших терапевтичних підходах, таких як гештальт-терапія. Гештальт, психодрама — найбільш ефективні та популярні методики, які з успіхом практикуються фахівцями нашого центру.
Не зважаючи на наявність диплома психолога Педуніверситету імені Драгоманова, підтвердженого в Ізраїлі, та 7-річну роботу на Телефоні довіри при КМДА, практикувати я почала порівняно нещодавно. Бо вважаю, що будь-який дипломований психолог спочатку має пройти власну практику, опрацювання внутрішніх проблем та глибинних бар’єрів. Що я й зробила у 2018 році, коли пройшла річне навчання з психодрами у психолога-психотерапевта, доктора наук та автора багатьох наукових видань Павла Горностая. Тобто, одним з моїх найбільш ефективних напрямків роботи є саме метод монодрами, як засіб для досягнення певних цілей, позбавлення настанов та фобій та інших завдань в ході роботи з клієнтами.
Принципи психодрами
Сам автор методу Якоб Морено виділяв такі основні принципи психодрами:
- ролі та рольові ігри (учасники обирають найбільш важливу та актуальну для всіх тему та розподіляють ролі);
- спонтанність (психодрама завжди проходить за ненавмисним та незаданим сценарієм);
- теле (процес сприйняття того, що відбувається між усіма учасниками процесу);
- катарсис та інсайт (усвідомлення пацієнтом своєї проблеми через переживання всіх учасників).
Психодрама, на відміну від театру, завжди проходить без заздалегідь запланованого сценарію, і саме ця спонтанність, що виникає, допомагає багатьом клієнтам в результаті проходження психодрами позбутися внутрішніх затисків і викликаних ними неврозів.
Все більшої популярності також набуває дитяча психодрама для лікування невротичних розладів у дітей, а також для розвитку креативності та соціальних навичок.